1. Wymagające jest słowo, które dzisiaj słyszymy i rozważamy, ale też niezwykle żywe i skuteczne. Jesteśmy wezwani, by całkowicie zaangażować się w jego wypełnianie, ukochać je ponad wszystko i żyć nim na co dzień. Dziś do nas Pan Jezus kieruje zaproszenie, aby całkowicie Mu zaufać, wyrzec się wszystkiego, co może przeszkadzać, i pójść za Nim…
  2. Dziś po raz 24 obchodzimy Dzień Papieski. W ten sposób naród polski składa uznanie Świętemu Janowi Pawłowi II. Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę Papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo przed Bożym Tronem, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.
  3. W Dniu Papieskim naszymi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Z pozyskanych środków między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży. Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce.
  4. Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy codziennie do świątyni na nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.
  5. Jutro, 14 października, przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach pamiętajmy o nauczycielach i wychowawcach. Prośmy również Pana Boga, by polska szkoła nie była obszarem walki z chrześcijaństwem i zasadami wypływającymi z Ewangelii; o opamiętanie dla tych, którzy chcą kształtować szkolnictwo w oparciu o ideologie lewicowe, odrzucające chrześcijańskie korzenie naszej Ojczyzny.
  6. W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 wystąpi chór UMCS pod dyrekcją Pani prof. Urszuli Bobryk. Po Mszy Świętej koncert w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II, z udziałem Piotra Selima z Lubelskiej Federacji Bardów.
  7. Zbliża się listopad – miesiąc pamięci o naszych zmarłych. Nabożeństwa wypominkowe w naszym kościele będą od 2 do 8 listopada o godz. 17.30. Msza Święta za zmarłych wymienianych w wypominkach będzie sprawowana 8 listopada o godz. 18.00. Harmonogram nabożeństw wywieszony jest w gablocie z ogłoszeniami. Od dziś można pobierać kartki na wypominki.
  8. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na Seminarium Duchowne.
  9. Dziś odbywa się doroczne liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy Świętej.

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W niedzielę, 13 października – bł. Honorat Koźmiński, kapłan i zakonnik, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych” i „męczennik konfesjonału”.

We wtorek, 15 października – św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka karmelitańska, reformatorka karmelitańskiej rodziny zakonnej, ogłoszona przez św. Pawła VI doktorem Kościoła i nazwana przez niego „doktorem mistycznym”.

W środę, 16 października – św. Jadwiga Śląska, która zasłynęła z wielkiej dobroci, miłości i miłosierdzia wobec poddanych oraz potrafiła poskromić surowość swojego męża, księcia Henryka Brodatego.

W czwartek, 17 października – św. Ignacy Antiocheński, który w kilku swoich listach wyłożył naukę o Chrystusie, Kościele i życiu chrześcijańskim.

W piątek, 18 października – św. Łukasz, Ewangelista, uczeń i towarzysz św. Pawła Apostoła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

W sobotę, 19 października – bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik, który w swoim życiu starał się nieustannie realizować myśl z listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.

Coraz więcej środowisk sprzeciwia się zmianom projektowanym przez ministerstwo edukacji narodowej, które mają dotyczyć organizacji lekcji religii i etyki w polskich szkołach. Mają one polegać między innymi na możliwości łączenia uczniów z różnych klas na różnych poziomach edukacji – do 25 osób dla dzieci z klas I-III oraz do 30 uczniów ze starszych roczników szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ocena z religii ma zostać też usunięta z zestawu ocen liczących się do średniej. Zmniejszeniu ma ulec też liczba godzin religii do jednej. W ocenie Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, dyrektorów oddziałów katechetycznych i środowisk rodziców proponowane przez resort pod kierownictwem minister Barbary Nowackiej zmiany są dyskryminujące i godzą w konstytucyjne prawa rodziców.

Sprzeciw Stowarzyszenia Katechetów Świeckich

Przeciw proponowanym zmianom protestowało pod polskim Parlamentem Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. Eksperci podkreślają, że łączenie w jedną grupę uczniów w różnym wieku, na różnym etapie edukacji o zróżnicowanym poziomie bardzo negatywnie wpłynie na jakość kształcenia. Piotr Janowicz ze Stowarzyszenia Katechetów mówił podczas protestu pod Sejmem, że ta propozycja MEN ignoruje całkowicie poziom rozwoju emocjonalnego i intelektualnego uczniów oraz ich realne potrzeby w tym zakresie, a także zdobytą przez nich do tej pory wiedzę.

Rozwiązanie to spowoduje dyskomfort u młodszych uczniów, którzy będą czuli, że odstają od starszej części grupy, z kolei starsi uczniowie nie będą chcieli dopasowywać się do poziomu wiedzy i potrzeb młodszych uczniów. – mówił Piotr Janowicz.

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zaznacza, że w Polsce 80 proc. Dzieci chodzi i deklaruje chęć uczestnictwa w lekcjach religii, dlatego proponowane zmiany są dyskryminujące dla tych uczniów.

Pozbawienie młodych ludzi dostępu do nauczania o wartościach i duchowości człowieka może być niebezpieczne dla ich zdrowia psychicznego. Wobec rosnącej liczby prób samobójczych, dokonywanych przez dzieci i młodzież, takie ograniczenie nauczania religii i etyki może pogłębić ten problem.

"Te zmiany to forma nierówności" – uważają Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce stanowczo sprzeciwiają się działaniom prowadzonym przez MEN. Proponowane zmiany nazywają jawną dyskryminacją dzieci, uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców i nauczycieli tego przedmiotu. Podkreślają, że wszelkie zmiany w tych kwestiach powinny zapadać zawsze zgodnie z prawem w drodze dialogu i wzajemnego zrozumienie ze wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu – piszą w liście do minister Barbary Nowackiej Dyrektorzy.

Zaznaczają, że proponowane zmiany nie są podyktowane dobrem ucznia, ponieważ są one sprzeczne z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi.

Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji. – piszą.

Ponadto, podkreślają, że pomysł, by lekcje religii odbywały się tylko na pierwszej lub ostatniej lekcji jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Z kolei decyzja o tym, by ocena z religii nie wliczała się do średniej, została podjęta bez żadnego porozumienia z Kościołem.

W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów. – piszą do MEN Dyrektorzy Oddziałów Katechetycznych.

Swój sprzeciw w sprawie proponowanych zmian można wysłać na adres: kancelaria@men.gov.pl.

Poniżej zamieszczamy przykładowy tekst, który można wysłać do ministerstwa edukacji narodowej:

Minister Edukacji Narodowej

Barbara Nowacka

Szanowna Pani Minister, z ogromnym niepokojem słuchamy doniesień o planowanej przez Rząd reformie edukacji dotyczącej lekcji religii.

Zmiany, które wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej są dyskryminujące dla naszych dzieci, które uczęszczają na lekcje religii.

Wyrażamy swój sprzeciw wobec zmian, które mają polegać na:

    a) możliwości zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych; taka forma jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi.

    b) usunięciu oceny z religii ze średniej ocen; jest to krzywdzące dzieci uczęszczających na lekcje religii, gdzie zdobywają konkretne wiadomości i umiejętności.

    c) umieszczaniu lekcji religii na początku lub na końcu zajęć; jest to dyskryminacja dla dzieci uczęszczających na lekcje religii.

    d) zmniejszeniu lekcji religii do jednej godziny.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa nas - rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Mamy nadzieję na wysłuchanie naszego głosu.

Parafia nie organizuje ślubów w niedziele i święta kościelne.